Araftaki Ermenilerin Hikayesi Vercihan Ziflioğlu

ISBN:

Published:

Paperback

192 pages


Description

Araftaki Ermenilerin Hikayesi  by  Vercihan Ziflioğlu

Araftaki Ermenilerin Hikayesi by Vercihan Ziflioğlu
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 192 pages | ISBN: | 4.77 Mb

Meraklanıp büyüklerimize sorduğumuzda sağlıklı yanıt alamıyorduk... Asimile olmuşlardı, Kürt ve İslâm kültürünü benimsemişlerdi. Bizi de bu kültüre hapis ettiler… Filla [Kürtçede Hıristiyan] olarak suçlanmamak için daha fazla camiye gidip ibadetMoreMeraklanıp büyüklerimize sorduğumuzda sağlıklı yanıt alamıyorduk... Asimile olmuşlardı, Kürt ve İslâm kültürünü benimsemişlerdi. Bizi de bu kültüre hapis ettiler… Filla [Kürtçede Hıristiyan] olarak suçlanmamak için daha fazla camiye gidip ibadet ediyorduk. Ama yine de çevrenin gözünde Mıslimeniydik... Bizim için şöyle söylerlerdi: Mıslimenidir ama, onlarda yalan yok, iftira yok, hırsızlık yok, dolandırıcılık yok.

Hepsi çalışkan ve zanaatkâr, sözlerinin eri. Önce kötü bir şeymiş gibi Mıslimeni [Kürtçede dönme] diye vurgulayıp, sonra överlerdi. Şırnaklı Aram Müslüman çoğunluğun içinde, yüz yıldır Müslüman gibi yaşayan Ermenilerin hikâyesi. Sünni bir Türk/Kürt gibi ya da Kürt/Alevi gibi… Bazısı, gibi yaşamakla kalmayıp, molla-müezzin olmuş, hacca gitmiş. Ama çoğunlukla yine de tam benimsenmemiş, yabancı görülmüşler. Bugün, Ermeni kimliklerine rücu edenler de, Hıristiyan Ermeniler tarafından kabul görmekle ilgili sıkıntı yaşıyorlar.

Her iki tarafın gözünde de dönme sayılıyor onlar. Vercihan Ziflioğlu, Ne Hz. İsaya ne Hz. Muhammede yaranabilen bu araftaki hayatları anlatıyor. Saklanmanın, yüzleşmenin ve açığa çıkmanın deneyimleri…Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Araftaki Ermenilerin Hikayesi":


simplehomenetworks.com

©2010-2015 | DMCA | Contact us